Hrvatska udruga senzorskih analitičara meda (HUSAM) se smatra zainteresiranim dionikom sustava praćenja kvalitete i podrijetla meda. 20. srpnja 2023. godine je u gradu Kastvu održala stručno savjetovanje na temu analize stanja i osvrta na potrebne promjene u domeni pravnog okvira za reguliranje kvalitete meda na hrvatskom tržištu. Nakon provedenog savjetovanja, HUSAM donosi slijedeću deklaraciju. Ona je, zbog mjesta nastanka, nazvana „KASTAVSKA DEKLARACIJA O KAKVOĆI I PODRIJETLU MEDA U REPUBLICI HRVATSKOJ“.
Cjeloviti tekst Deklaracije donosimo u nastavku.
KASTAVSKA DEKLARACIJA O KAKVOĆI I PODRIJETLU MEDA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Potreba za donošenjem novog Pravilnika o kakvoći uniflornog meda
Postoji potreba za reagiranjem prema Ministarstvu poljoprivrede RH, kao nadležnom tijelu, u cilju poticanja procedura za donošenje novog Pravilnika o kakvoći uniflornog meda. Taj propis mora imati podlogu u validnom zakonskom aktu. To trenutno nije slučaj. Ovaj pravilnik je donesen još 2009. godine i svoju podlogu ima u Zakonu o hrani iz 2007. godine, tj. zakonu koji je povučen hrvatskim ulaskom u EU. Utvrđeno je kako ta situacija, sama po sebi, predstavlja svojevrsni pravni presedan.
HUSAM ukazuje na očitu potrebu za preispitivanjem trenutno važećih normotehničkih parametara kakvoće i podrijetla meda na hrvatskom tržištu. Ukazuje da postojeći parametri kvalitete i podrijetla zahtijevaju ozbiljno promišljanje kao i da se nadležno tijelo, time nije ozbiljnije bavilo već skoro 15 godina.
Pravilnikom zaštiti interese potrošača i pčelara
HUSAM naglašava činjenicu kako učinci postojećeg Pravilnika o kakvoći uniflornog meda moraju biti jednako važni kako za pčelarski sektor, tako i za hrvatskog potrošača. Na tu činjenicu se počesto zaboravlja, a što ima nepredvidljive učinke u praksi.
Potrebno je postaviti jasno i jednoznačno tumačenje normi i parametara propisanih ovim pravilnikom. Time se izbjegava mogućnost višeznačnog tumačenja podrijetla meda. To proizlazi iz uočenih proturječnosti sa odredbama pravno starijeg Pravilnika o medu (EU Direktiva o medu transponirana u hrvatski pravni okvir). U praksi se zbog toga mogu događati (i događaju se), paradoksalne situacije kada potrošači bivaju dovedeni u zabludu o pravoj prirodi i podrijetlu meda.
HUSAM smatra kako nije logično da dva važeća pravna akta, koja uređuju kakvoću i podrijetlo meda u Hrvatskoj, imaju podlogu u dvama različitim zakonima. Iako u praksi uređuju isto područje, Pravilnik o medu je donesen temeljem Zakona o poljoprivredi. Istovremeno, Pravilnik o kakvoći meda uniflornog podrijetla je donesen temeljem Zakona o hrani.
Senzorskoj analizi i senzorskim analitičarima dati primjereni značaj
Svjesni smo činjenice da su, upravo senzorska svojstva meda ono po čemu se najviše razlikuju uniflorne vrste meda jedna od druge. Nadalje, senzorska analiza meda je jedini način za utvrđivanje većine defekata koji u medu zakonski ne smiju postojati. Stoga smatramo kako se senzorska analiza meda mora postaviti kao jedan od ključnih alata i za procjenu kvalitete kao i botaničkog podrijetla meda. I mora se provoditi isključivo na stručan način i od strane dokazano kompetentnih analitičara. To se posebno odnosi na ovlaštene/službene laboratorije. Oni nerijetko i sami priznaju deficit kompetencija u ovom specifičnom području. HUSAM se ističe kao kompetentni čimbenik koji djeluje u postavljanju jasnih kriterija te prakse osposobljavanja i uvježbavanja za ovo analitički zahtjevno područje.
Upravo su senzorska svojstva meda onaj primarni element, kojim se vodi potrošač u kreiranju svojih preferencija i izbora meda. Stoga se kompetentno provedena senzorska analiza meda mora implementirati kao komplementaran pokazatelj kvalitete i podrijetla meda. Ona mora biti potpuno ravnopravna ostalim propisanim analizama. Činjenica je da je to odavno normalno u drugim EU članicama. Na njihove se prakse često pozivamo, premda smo već 10 godina članica EU. Postojeća EU Direktiva o medu za to daje vrlo jasnu pravnu osnovu. Stoga smatramo da je sazrelo vrijeme da se i to inkorporira u hrvatski pravni sustav. Time postižemo kvalitativni doprinos institucionalnom jačanju sustava kontrole kvalitete i podrijetla hrvatskih medova.
HUSAM – zainteresirani dionik sustava praćenja kvalitete i podrijetla meda
HUSAM se obavezuje nastaviti sa aktivnostima praćenja kretanja na hrvatskom tržištu meda. Nadalje, obvezuje se i na praćenje učinaka pravnih akata koji utječu na (ne)osiguranje kakvoće i podrijetla meda. U skladu s time, HUSAM će osigurati platformu za daljnje aktivnosti, kao i pokretanje procesa stručne evaluacije predmetne situacije i sektora. Izražavamo sigurnost da će se to odraziti i na iznalaženje najboljih rješenja za hrvatski proizvođački i potrošački sektor.
Izvornik Kastavske deklaracije (PDF, 427 KB): Kastavska deklaracija 2023-official